Serwis Motoryzacyjny


Wydawca
PISKP
tel. (22) 811 26 06, redakcja@piskp.pl
fb


Komfort i bezpieczeństwo pracy poprawi zmiana urządzeń i sprzętów, w tym oświetlenia. Podpowiadamy, jak niewielkim kosztem zmienić warsztat w bardziej profesjonalny.

Jedną z najistotniejszych kwestii w kontekście bezpieczeństwa i komfortu pracy jest oświetlenie. Energooszczędne i wydajne LED-y konsekwentnie zastępują tradycyjne żarówki. Gdy trzeba wykonać precyzyjne prace lub zajrzeć w trudno dostępne miejsce, niezbędne jest dodatkowe, przenośne oświetlenie. Powinien się w nie wyposażyć każdy, niezależnie od tego, czy zajmuje się tym zawodowo, czy hobbystycznie.

Wierne odwzorowanie kolorów

Warsztat to miejsce, gdzie bardzo istotne jest wierne odwzorowanie kolorów. Ma to ogromne znaczenie przy malowaniu, lakierowaniu lub naprawach. O zdolności źródła światła do jak najbardziej naturalnego oddawania kolorów oglądanych przedmiotów informuje wskaźnik Ra lub CRI (ang. Color Rendering Index), wyrażony w skali od 0 do 100. 

Lampy o wysokim CRI emitują światło o jednolitej strukturze, dzięki temu barwy wyglądają tak, jak w świetle naturalnym. Wartość 100 oznacza, że sztuczne światło maksymalnie odwzorowuje światło słoneczne. W takich warunkach barwy nie są przekłamane, a wzrok się nie męczy. Natomiast światło o CRI wynoszącym 0 Ra to światło monochromatyczne, w którym nie ma możliwości prawidłowego rozpoznania kolorów – wyjaśnia Piotr Wychowaniec, ekspert ds. oświetlenia przenośnego w firmie Mactronic. Wskaźnik CRI dla danego źródła światła jest wyznaczany na podstawie 14 zdefiniowanych kolorów próbnych tzw. TCS (ang. Test Colour Samples). Każdy wzorzec barw jest oświetlany źródłem światła. Badane światło odbija się od próbnika. Im bardziej barwa odbitego światła zbliżona jest do wzorca, tym wyższa wartość Ra przypisana jest do jego źródła.(np. latarki)  
Więcej wiadomości na Facebooku. 

Mactronic Latarka inspekcyjna SUNSCAN 5.2

Aktualnościprofiauto

SiteLock