Serwis Motoryzacyjny


Wydawca
PISKP
tel. (22) 811 26 06, redakcja@piskp.pl
fb

Numer 5/2014

Przyrządy diagnostyczne powinny dawać jednoznaczne wyniki wskazujące na uszkodzony element. Optymalnie byłoby, gdyby przyrządy od razu wskazywały zepsutą część. Często jednak otrzymujemy wyniki pomiarów w postaci liczb, wykresów i sugestii. Wtedy wymaga to dodatkowej pracy, polegającej na zinterpretowaniu tych danych. Pozwoli to wyciągnąć wnioski i wskazać, co naprawdę jest uszkodzone. Autor omawia dwie drogi diagnozowania usterki: poprzez podstawienie drugiego elementu albo analizowanie liczb i wykresów.

Czy w SKP można przeprowadzić badanie VAT pojazdu specjalnego? Czy można przerobić pojazd na taki z jednym rzędem siedzeń, a potem odliczyć pełny VAT? Czym zatem ryzykuje diagnosta z podstawowej stacji, gdy zbada pojazd, w którym jest adnotacja VAT? Czy są jakieś nowe przepisy karne za naruszenie prawa w tym zakresie? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w artykule.

Zgodnie z ustawą „Prawo o ruchu drogowym” ciągniki rolnicze podlegają okresowym badaniom technicznym w terminach 3, 2, 2, ... itd. Oznacza to, że nowo zarejestrowany ciągnik rolniczy pojawi się po raz pierwszy w stacji kontroli pojazdów po trzech latach od dnia pierwszej rejestracji. Nadszedł czas, kiedy po raz pierwszy w SKP pojawią się ciągniki rolnicze, które objęła zmiana warunków technicznych. Istotą nowych regulacji było to, że warunki techniczne ciągników, które do tej pory regulowały odrębne zapisy związane z ciągnikami, od 2011 r. przyporządkowano warunkom ogólnym. W artykule omówiono zmiany w badaniach dla ciągników zarejestrowanych po raz pierwszy po 31 marca 2011.

Obecnie w sejmie trwają prace nad projektem ustawy w sprawie ułatwienia dostępu do niektórych zawodów regulowanych (Druk sejmowy nr 1576). Projekt przewiduje deregulację lub całkowitą dereglamentację 9 zawodów rynku finansowego oraz 82 zawodów technicznych, pozostających w gestii ministra właściwego do spraw transportu. Jednym z zawodów objętych drugą transzą deregulacji jest zawód uprawnionego diagnosty. Co się zmieni? Odpowiedź w artykule.

Grubość powłoki lakierowej nie jest określona żadnymi normami. Nie ma aktualnych norm branżowych (motoryzacyjnych), polskich czy europejskich, które określałyby dopuszczalną (minimalną i maksymalną) grubość powłoki lakierowej. Zbyt gruba lub zbyt cienka powłoka lakierowa nie przypada do gustu właścicielom pojazdów, którzy nagminnie ten fakt reklamują. Teraz każdy kupujący samochód ma ze sobą miernik grubości lakieru. Jeżeli nie ma norm na grubość powłoki lakierowej, to do czego odwołują się nie tylko właściciele pojazdów, ale także rzeczoznawcy i biegli sądowi? Kiedy powłoka lakierowa jest prawidłowa? Pod jakim kątem powinno się sprawdzać powłokę lakierową? Jak powinien wyglądać prawidłowy protokół z wykonanych pomiarów grubości powłoki? Odpowiedzi w artykule.





Aktualności













SiteLock