Serwis Motoryzacyjny


Wydawca
PISKP
tel. (22) 811 26 06, redakcja@piskp.pl
fb

Trudno w dzisiejszych czasach znaleźć na rynku branżę, w której komputery nie znalazłyby zastosowania. Stacje kontroli pojazdów nie są tu wyjątkiem. Każda SKP w Polsce zobligowana jest poprzez zapisy prawne do prowadzenia rejestru badań technicznych pojazdów z wykorzystaniem systemu informatycznego. Wiąże się to z koniecznością posiadania komputera z odpowiednim oprogramowaniem. Jednym z kilku dostępnych w Polsce programów służących do prowadzenia rejestru badań technicznych jest PISKP2010. Aplikacja oferowana przez Polską Izbę Stacji Kontroli Pojazdów jest kompleksowym rozwiązaniem posiadającym oprócz standardowego rejestru, także moduł fiskalny, dekoder numerów VIN, moduł klienta z powiadamianiem SMS, bazę aktów prawnych, oraz inne moduły ułatwiające pracę diagnosty. Niektóre z nich postaram się Państwu przedstawić w poniższym artykule.

Nowością, która pojawiła się w tym roku są szablony. Jest to innowacyjne rozwiązanie mające na celu maksymalnie uprościć wprowadzanie danych. Z uwagi na to, iż niektóre pola na karcie badania uzupełniane są „standardowo”, można wcześniej ustalić wartości, które zostaną podane podczas wprowadzania danych badania i zapisać całość w postaci szablonu. Tworząc nowy szablon ustawiamy dla przykładu: rodzaj badania, wynik badania, termin następnego badania, rodzaj pojazdu, rodzaj paliwa, typ dokumentu i zapisujemy to pod nazwą „okresowe, P, 12m, osobowy, benzyna, DR”. Do szablonu można ponadto przypisać skrót klawiaturowy. Od tej pory po kliknięciu na nazwę szablonu lub po użyciu odpowiedniego skrótu otwiera się nam karta nowego badania z uzupełnionymi polami. Jeżeli przybyły na stację pojazd był u nas wcześniej na badaniu to wystarczy tylko podać numer rejestracyjny lub numer VIN aby program odnalazł dane pojazdu i uzupełnił pozostałe pola. Można utworzyć wiele szablonów odpowiadających różnym rodzajom badań.

Numer VIN wprowadzony podczas badania może dostarczyć nam wielu informacji o pojeździe. Dzięki integracji z systemem Autobaza można je odczytać bezpośrednio w programie. Oprócz podstawowych informacji uzyskanych po rozkodowaniu numeru VIN takich jak: kraj pochodzenia, producent, typ nadwozia, model, silnik itp. można dowiedzieć się także czy pojazd nie figuruje w rejestrach skradzionych pojazdów kilku sąsiednich państw. Dowiemy się również czy producent nie ogłosił wezwania do usunięcia usterki, a dzięki dostępowi do bazy CARFAX pozyskamy informacje o historii pojazdów sprowadzanych z terenu USA i Kanady.

Program PISKP2010 posiada swój własny moduł fiskalny, który współpracuje z drukarkami fiskalnymi firmy POSNET. Dzięki czemu po zakończeniu badania można wydrukować paragon lub fakturę. Nie potrzeba zatem kupować licencji na dodatkowe programy księgowe, aby móc rozliczyć się z klientem.

W natłoku informacji, które otaczają nas wszystkich warto przypomnieć klientowi o terminie kolejnego badania. Umożliwia nam to szybka i tania forma powiadamiania za pomocą wiadomości SMS. Wystarczy tylko poprosić klienta o numer telefonu, który zapisujemy w programie. Kilka dni przed terminem następnego badaniem otrzyma on od nas stosowną informację.

Na chwilę obecną program PISKP2010 oraz wszelkie aktualizacje do niego są udostępniane bezpłatnie wszystkim stacjom należącym do przedsiębiorców zrzeszonych w Izbie. Jednak zwiększone zainteresowanie produktem sprawiło podjęcie prac nad wprowadzeniem go na rynek jako programu komercyjnego.

Aby produkt był atrakcyjny dla konsumenta musi być stale rozwijany. Kierunek rozwoju powinny wytyczać wymagania stawiane przez użytkowników tak aby produkt był przyjazny w użyciu. Kierując się tą zasadą Izba otwarta jest na wszelkie propozycje dotyczące pozytywnych zmian w aplikacji, które można przesyłać na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Dla tych, którzy chcieliby zapoznać się z programem istnieje możliwość pobrania wersji instalacyjnej PISKP2010 ze strony internetowej www.piskp.pl. Po zainstalowaniu aplikacji wystarczy podać w jej ustawieniach numer NIP: 1234567890 oraz kod rozpoznawczy stacji: DEMO/001. Przy aktywnym połączeniu internetowym program sam  uaktywni się do wersji demo ze wszystkimi funkcjonalnościami.

http://www.piskp.pl/program





Aktualności













SiteLock