Serwis Motoryzacyjny


Wydawca
PISKP
tel. (22) 811 26 06, redakcja@piskp.pl
fb


Numer 6/2010

Dnia 27 maja bieżącego roku odbyła się w Brukseli konferencja prasowa Joaquina Almunii, unijnego komisarza ds. konkurencji, dotycząca ogłoszenia nowego rozporządzenia o sprzedaży i serwisowaniu samochodów, które ma zastąpić GVO. Weszło ono w życie z dniem 1 czerwca. Nowa regulacja ma skłonić producentów samochodów, aby udostępniali warsztatom niezależnym dokumentację techniczną niezbędną do dokonywania napraw pojazdów. Jakie inne zmiany wprowadza nowe rozporządzenie? O tym w artykule.

Ekstrapolacja jest sposobem na prognozowanie wartości funkcji poza zakresem, dla którego mamy dane, przez dopasowanie do istniejących danych pewnej funkcji, a następnie wyliczenie jej wartości w szukanym punkcie. Używając jeszcze mniej formalnego opisu, stwierdzimy, że ekstrapolacja jest sposobem na wyznaczenie wartości funkcji w miejscu, w którym nie mamy danych do ich obliczenia; jest to odpowiedź na pytanie: co by było gdyby…?

Wstęp, Krzysztof Trzeciak

Informacje z branży

Elektrodiagnostyka pojazdowa

Badania techniczne

Technika samochodowa

  • Indywidualny przypadek Grodzkiego, Piotr Pijanowski
  • Poszerzane zawieszenie Yeti

Rynek części

  • ACEA 2008 - zmiany w formulacjach olejów

Akademia

  • Diagnozowanie uszkodzeń obwodów elektrycznych, Marek Bustrycki
  • Nadwozie a opór powietrza, Jerzy R. Bogdański

Organizacja i prawo w warsztacie

W serwisie

  • Ford Mondeo 2.0 TDDi (2000÷2003)

 

Po wymianie wadliwej turbosprężarki samochód jest w pełni sprawny i może wrócić do normalnej eksploatacji. Teoretycznie tak, lecz nasuwa się pytanie: jak długo będzie trwała ta bezawaryjna eksploatacja? Takie pytanie będzie nasuwało się zawsze wtedy, gdy dokonamy wymiany turbosprężarki według nieprawidłowego scenariusza. Podczas wymiany wadliwej turbiny usunęliśmy bowiem skutek, ale nie zatroszczyliśmy się o ustalenie przyczyny. Jak powinna przebiegać prawidłowo wymiana turbosprężarki? Odpowiedź w artykule.

Kolejny artykuł jak rozpoznać szybko uszkodzenie sterownika na podstawie objawów. Niesprawności pojazdów związane z elektronicznymi systemami mogą dawać bardzo różne objawy, często trudne do szybkiego i jednoznacznego zdiagnozowania.

Aktualności

Sosnowski

SiteLock